BLOG

Mabuchi rozpoczyna w Bochni budowę pierwszej, europejskiej fabryki

14.07.2017 //

Największy na świecie producent małych silników sterujących dla motoryzacji, Mabuchi Motor, rozpoczyna budowę pierwszej fabryki w Europie. Na realizację inwestycji japoński gigant finalnie wybrał Bochnię. Projekt był prowadzony przez PAIH oraz Krakowski Park Technologiczny (KPT) od 2015 roku.

Podczas ceremonii wmurowania kamienia węgielnego pod fabrykę w Bochni, wiceprezes PAIH Krzysztof Senger opowiadał o determinacji z jaką Mabuchi Motor dążyło do realizacji swojej pierwszej europejskiej fabryki w Polsce. – Odbyliśmy wiele spotkań w Japonii oraz Polsce, wspólnie zobaczyliśmy tereny inwestycyjne w pięciu polskich województwach, aby dziś spotkać się na terenie Krakowskiego Parku Technologicznego – tłumaczył Krzysztof Senger.

Od 2019 r., przy udziale polskich inżynierów, w Bochni powstawać będą silniki sterujące szybami, spryskiwaczami czy pasami bezpieczeństwa japońskiego producenta. W budowę zakładu Mabuchi Motor zainwestuje około 360 mln zł (83,4 mln euro). Do 2023 roku inwestor planuje też stworzyć 400 nowych miejsc pracy.

- Od lat dokładamy starań, aby japońskie firmy czuły się w Polsce, jak u siebie w domu. Z myślą o inwestorach z Kraju Kwitnącej Wiśni, w Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu powstał „Japan Desk” – mówił Krzysztof Senger.

Zarówno PAIH, jak i jej japoński odpowiednik JETRO, dostrzegają rosnącą atrakcyjność Polski dla biznesu z Japonii. W ciągu roku, portfel obsługiwanych przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu projektów z Japonii urósł o ponad 600 mln euro.

Źródło: http://www.paih.gov.pl/

Comments are closed.

cookieassistant.com