BLOG

Volkswagen: fabryka we Wrześni zwiększa produkcję

02.07.2017 //

W październiku zeszłego roku została oficjalnie otwarta największa inwestycjamotoryzacyjna ostatnich lat – fabryka Volkswagena we Wrześni. Do końca 2016 roku z jej linii montażowych zjechało kilkaset pierwszych egzemplarzy Craftera.

Z każdym kolejnym tygodniem fabryka zwiększa produkcję. Obecnie dziennie wytwarzanych jest około 200 pojazdów. Od uruchomienie produkcji w zeszłym roku wyprodukowano już ponad 16 tysięcy samochodów – W tej chwili wytwarzanych jest blisko 40 wersji nadwoziowych – podkreśla Jens Ocksen, Prezes Zarządu Volkswagen Poznań. – Docelowo poszerzymy portfolio do 59.

Od kwietnia fabryka przeszła z systemu pracy jednozmianowej na dwuzmianową. Prowadzona jest obecnie rekrutacja związana z uruchomieniem, kolejnej, trzeciej zmiany.

Na wzrost produkcji wpływa także uruchomienie montażu „bliźniaka” Craftera. 10 kwietnia br., miesiąc po uruchomieniu sprzedaży z linii produkcyjnej fabryki we Wrześni zjechał pierwszy użytkowy MAN TGE. Egzemplarz z numerem VIN …01, odebrały zespoły kierowane przez prezesa Jensa Ocksena i Dennisa Affelda, szefa sprzedaży samochodów dostawczych w MAN Truck & Bus.

Modelem TGE MAN wchodzi w nowy segment lekkich pojazdów dostawczych, odpowiadając na zapotrzebowanie zgłaszane przez wielu klientów w branży logistycznej, kurierskiej. Według zapewnień MAN chce sprzedawać rocznie około 20 tys. sztuk tego modelu.

W kolejnych miesiącach planowane jest dalsze zwiększanie produkcji. – W tym roku we Wrześni powstanie 55 tys. samochodów – zaznacza prezes Jens Ocksen. W przyszłym roku fabryka ma osiągnąć docelową zdolność 100 tys. samochodów użytkowych rocznie. Wówczas z linii montażowych zjeżdżać będzie na dobę ponad 370 pojazdów. Zatrudnienie zaś wzrośnie z obecnych 2,8 tys. do zaplanowanych 3,3 tys. pracowników.

Kolejnym etapem dla zakładu we Wrześni jest elektryczna wersja Craftera, którego studyjna wersja została zaprezentowana jesienią zeszłego roku podczas targów IAA w Hanowerze. – E- Crafter jest projektem marki Volkswagen Samochody Użytkowe. W początkowej fazie kształt projektu jest nadawany w zakładzie w Hanowerze – mówi Dagmara Prystacka, rzeczniczka Volkswagen Poznań. – W kolejnych fazach realizacji, produkcja zostanie przeniesiona do fabryki zakładu we Wrześni.

Dzięki elektrycznemu silnikowi o mocy 100 kW studyjny e-Crafter osiąga maksymalną prędkość wynoszącą 80 km/h. Baterie (312 ogniwa o łącznej pojemności 43 kilowatogodzin) pozwalają przejechać na jednym doładowaniu ponad 200 km. W przyszłości zasięg ma wzrosnąć nawet do 400 km. W zależności od typu stacji ładującej baterie można naładować w 80 proc. w czasie 45 minut. Jak dodaje Prezes Ocksen seryjna produkcji elektrycznego Craftera nastąpi nie wcześniej niż 2019-2020 roku.

Źródło: http://www.automotivesuppliers.pl/

Comments are closed.

cookieassistant.com